026-34686538
026-34686538
kasraweldingarc@yahoo.com
kasraweldingarc@yahoo.com
گروه مقاله : مقالات و انتشارات
تاريخ انتشار : 1397/03/28 - 11:07
كد :24

اقامت کار در کشورهای اروپایی

اقامت اروپا از طریق ویزای کار

                                                   اقامت از طریق کار در اروپا

اقامت از طریق کار در اروپا  چگونه  و شرایط اخذ اقامت از طریق کار در اروپا  ۲۰۱۷ چیست و راههای اخذ اقامت از طریق کار در اروپا چیست ،  آیا به دنبال اخذ اقامت از طریق کار در اروپا هستید؟ آیا مهاجرت به اروپا و اقامت از طریق کار در اروپا امکان­پذیر می­باشد؟ آیا می­دانید شرایط مورد نیاز برای اقامت از طریق کار در اروپا و مهاجرت به اروپا از طریق ویزای کار چیست؟ آیا بردن همراه در اقامت از طریق کار در اروپا  و مهاجرت به اروپا از طریق ویزای کار ممکنمی­باشد؟ چه کشور­هایی قوانین اقامت از طریق کار در اروپا و  مهاجرت به اروپا از طریق ویزای کار راحت تری دارند؟ اگر در جستجوی دست­یابی به اطلاعات جامع در خصوص قوانین اقامت از طریق کار در اروپا و مهاجرت آسان به اروپا از طریق ویزای کار هستید?

مهاجرت و اقامت در اروپا به دو دسته­ ی کلی تقسیم می­گردد.

۱-اقامت غیر دائم: این نوع اقامت به منظور انجام کار­های تحقیقاتی، تحصیل، آموزش زبان یا دوره­ های خاص می­باشد.

۲- اقامت دائم: این اقامت مخصوص افرادی است که تقریباً ۵سال تمام در یکی از کشور­های اتحادیه اروپا اقامت غیر دائم دارند و هزینه­ ی زندگی خود را از راه کار در آن کشور به دست می­ آورند.

در سال­های اخیر، تعداد متقاضیان در باب مهاجرت به کشورهای اروپایی افزایش چشم­گیری داشته است. تقریباً همه­ی افرادی که اقدام به مهاجرت می­نمایند به دنبال رسیدن به موقعیت­های شغلی بهتر، درآمد بالاتر و یا رفاه اجتماعی می­باشند. نکته­ای که در باب مهاجرت از اهمیت فوق­ العاده­ای برخوردار است، اخذ اقامت دائم و به دنبال آن گرفتن تابعیت کشور مورد نظر می­باشد. فرد مهاجر باید گزینه­ای را برای مهاجرت انتخاب نماید که بتواند به آسانی اقامت و در نتیجه تابعیت کشور مقصد را کسب نماید. بنابراین چنانچه فردی در هنگام ورود به کشور مقصد دارای مجوز کار باشد، می­تواند راحت­ تر به هدف خود برسد. پس می­توان نتیجه گرفت مهاجرت کاری از بهترین و آسانترین روش­های مهاجرت می­باشد.

در ابتدای امر، فرد مهاجر باید کشوری را برای مهاجرت برگزیند که بازار کار مناسب­تری با رشته تحصیلی­ اش داشته باشد.

جهت اقامت از طریق کار در اروپا  و مهاجرت به کشور­های اروپایی از طریق کار، کلیه کشور­های اتحادیه­ ی اروپا قوانین مشترکی دارند و آن این است که شخص متقاضی برای کار در کشور­های اتحادیه­ ی اروپا باید یک پیشنهاد شغلی از فردی در کشور مورد تقاضا داشته باشد. با توجه به اینکه جذب نیروی کار برای موقعیت کاری موجود در هر کشور اتحادیه اروپا، ابتدا باید سه ماه در خود کشور آگهی شود و چنانچه شخص متقاضی شغل آگهی شده، یافت نگردید،  نوبت به افراد خارجی می­رسد . افراد اتحادیه اروپا که بر افراد خارجی الویت دارند عبارتند از: پناهندگان دارای مجوز کار، افراد تبعه کشور­های اروپایی و فارغ­ التحصیلان اتحادیه اروپا که مجوز کار دارند. قابل ذکر است که در این کشور­های اروپایی همراه کسی که مجوز کار دارد، نیز می­تواند اجازه کار داشته باشد.

این طور که از نوشته بالا بر می آید، در اکثر کشور­های اروپایی (به جز آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی و بلژیک) تنها راه ورود به کشور از طریق ویزای کار، داشتن پیشنهاد شغلی است.  پیشنهاد می­شود که متقاضی از طریق ادامه تحصیل یا شرکت در دوره­ های زبان به کشور اروپایی وارد گردد و پس از آن برای ورود به بازار کار کشور مذکور تلاش نماید. زیرا در اکثر کشور­های اروپایی چنانچه مدرک تحصیلی را در همان کشور اخذ کرده باشید، به مدت یک سال اجازه اقامت موقت برای درخواست کار دارید. قابل ذکر است در صورت یافتن شغل و پرداخت مالیات به مدت ۴تا ۵ سال، می­تواند اجازه اقامت دائم کشور مذکور را دریافت نماید.

شخص مهاجر به اروپا از طریق ویزای کار، باید در هفته اول ورود به کشور مقصد، خودش را به اداره پلیس محلی معرفی کند. سپس نسبت به بازنمودن حساب بانکی اقدام نماید. مرحله بعد تهیه ­ی بیمه نامه است (گاهی کشور­ها از بیمه نامه خاصی استفاه می­نمایند). پس از اتمام این مراحل شخص متقاضی باید به همراه مدارک گذرنامه، سوابق کار،مدارک تحصیلی به اداره کار برود و پرونده خود را به جریان اندازد.

همان­طور که پیش از این ذکر شد، کشور­های آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی و بلژیک راه دیگری را برای ورود متقاضیان کار به کشورشان ارائه می­دهند.

بلژیک: از جمله کشور­های عضو اتحادیه­ی اروپا است که یک ویزای موقت شش ماهه برای فرد متقاضی کار در بلژیک صادر می­نماید که به واسطه آن، فرد فرصت خواهد داشت کاری متناسب با رشته تحصیلی خود بیابد. با توجه به اینکه فرایند اخذ ویزای کار بلژیک طولانیمی­باشد، افرادی که مایل به کار کردن در بلژیک هستند می­توانند با ویزای دیگر و یا از طریق دیگر کشورهای عضو شینگن وارد آن کشور شوند و جهت دریافت ویزای کار بلژیک اقدام نمایند. قابل ذکر است بلژیک در مدت زمان کوتاه­تری نسبت به سایر کشور­های اتحادیه اروپا، به افراد متقاضی اقامت دائم ارائه می­دهد.

آلمان: صنعتی­ ترین کشور اتحادیه­ی اروپا می­باشد که از لحاظ وجود موقعیت­های کاری در وضعیت بهتری نسبت به بلژیک قرار داردکشور آلمان مانند کشور بلژیک، یک ویزای موقت شش ماهه برای فرد متقاضی کار صادر می­کند. فرد متقاضی می­تواند با داشتن این مجوز شخصاً به جستجوی کار بپردازد و پس از یافتن شغل نسبت به مهاجرت خانواده­اش اقدام نماید. نکته قابل توجه این است که همسر فرد متقاضی نیز حق کار در کشور اروپایی را دارد. شرایط مناسب برای مهاجرت از طریق ویزای کار داشتن سن زیر ۴۰سال، سابقه­ی کار، آشنایی با زبان آلمانی می­باشد.

اتریش: کشوری است که براساس ارزیابی مبتنی بر سیستم امتیاز بندی به متقاضیان واجد شرایط ویزای جستجوی کار ۶ماهه ارائه می­دهد. افرادی که موفق به دریافت ویزای کار اتریش می­گردند، پس از حدود ۴سال کار در اتریش و پرداخت مالیات امکان اخذ اقامت دائم اتریش را خواهند داشت.

آفریقای جنوبی: ویزای جستجوی کار آفریقای جنوبی در جهت ارتقای و رشد اقتصادی کشور صادر می­گردد. هنگامی که فرد متقاضی کار در آفریقای جنوبی، موفق به یافتن کاری در رشته تحصیلی خود گردید،می­تواند کارت اقامت یک ساله اخذ کند و با پرداخت مالیات پس از ۴سال، اقامت دائم اخذ نماید.

مقاله حاضر توسط مشاوران ارشد موسسه­ ی حقوقی ملک­پور با همکاری موسسه­ ی مشاوره ای ام آی ای اتریش در باب مهاجرت آسان به اروپا با ویزای کار  و اقامت از طریق کار در اروپا  نگاشته شده است.